Na Javnom pozivu raspisanom u okviru međunarodnog projekta FASIH, za produkciju je odabrano devet znanstveno-umjetničkih radova. Četiri rada bit će realizirana u Srbiji, tri u Hrvatskoj, a dva u Sloveniji.

Javni poziv bio je otvoren od 8. svibnja do 23. lipnja 2024. godine, a na objedinjeni natječaj u tri zemlje regije pristigle su 34 prijave. U prvom krugu selekcije, u svakoj od zemalja su odabrani prijedlozi koji su ušli u uži izbor, sa čijim autorima su potom obavljeni intervjui kako bi se žiri bliže upoznao sa predloženim konceptima i njihovom izvodljivošću. Žiri su činili članovi konzorcija projekta FASIH, uključujući stručnjake za industrijsko nasljeđe, interdisciplinarna istraživanja, ekologiju i zaštitu prirode, umjetničko-znanstvene prakse i ostala područja povezana sa temom natječaja. U Srbiji su radove ocjenjivali predstavnici Centra za promociju nauke i Muzeja nauke i tehnike, u Hrvatskoj predstavnici Sveučilišta u Rijeci, Akademije primijenjenih umjetnosti i Prirodoslovnog muzeja, dok je u Sloveniji ovaj važan zadatak pripao predstavnicima Kulturnog centra Delavski dom Trbovlje.

Devet odabranih radova bavit će se digitalnim interpretacijama nasljeđa, eksperimentalnim zvučnim instalacijama, 3D mapiranjem i modeliranjem, edukativnim interpretacijama, interaktivnim projekcijama i zvučnim pejzažima, koje u fokusu imaju industrijske objekte: Termoelektranu „Snaga i svetlost“ u Beogradu, tvornicu papira „Hartera“ u Rijeci i Termoelektranu u Trbovlju.

Projekti odabrani za produkciju:

HRVATSKA
● Hartera priča (autori: Mihaela Sladović, Andrea Stanić, Ana Komadina, Vili Rakita i Lea Mioković)
● Digitalna Hartera (autori: Marija Konfić, Enia Kozarić i Ana Marija Lončar)
● From Me Flows What You Call Time (autorica: Gaia Radić)

SRBIJA
● #za snagu i svjetlost – kratka povijest budućnosti (autori: Marko Vesić, Zorana Milićević i Irena Pavlović)
● Otisak „Snaga i svjetlost“ / An imprint of „Power and Light“ (autori: Davor Ereš, Marko Paunović, Mladen Lazarević i Ivan Šuletić)
● Svjetlosni tok (autor: Predrag Terzić)
● Energija prošlosti, vizija budućnosti (autor: Sanjin Ćorović)

SLOVENIJA
● VRT P.T.I.C.H Visions of Rapid Transformations – Perception Through
Immersive Cinematic Hyperreality (autor: Žiga Pavlovič)
● Zenica mojega očesa 1974 / The Apple of my Eye 1974 (autorica: Đejmi Hadrović)

Pobjednički radovi će se u idućih devet mjeseci razvijati uz podršku stručnih suradnika projekta FASIH.

Tijekom proljeća 2025. godine radovi će se premijerno izložiti na tri istovremene izložbe u Beogradu, Rijeci i Trbovlju, uz bogat prateći program i online razmjene. Finalnu točku projekta predstavlja završna konferencija, planirana za 13. lipnja 2025.godine na Sveučilištu u Rijeci.

Projekt FASIH, započet u veljači 2023. i podržan kroz EU program Kreativna Europa, posvećen je očuvanju, reinterpretaciji i revitalizaciji industrijskog naslijeđa regije kroz
primjenu suvremenih interdisciplinarnih istraživanja i multimedijalnih tehnologija. Više o samom projektu možete pročitati ovdje, dok se detaljne informacije o Javnom pozivu nalaze ovdje.