Akademija primijenjenih umjetnosti, Sveučilište u Rijeci, Srijeda, 27. listopad 2021. u 12:30, prvi kat – izložbeni prostor

Radimo više, a plaćeni smo manje, prekvalificirani smo, a bez adekvatnog zaposlenja – mnogi od nas vode težak život. Kako smo uopće završili ovdje? I kako da umaknemo ovoj krizi svakodnevice? Čini se da smo u ovom strašnom i mukotrpnom radu izgubili znatiželju i poriv za igrom; svaki dan imamo ista pitanja, ideje i odgovore, a opet, izgleda da stvari samo postaju gore. Da se nadovežemo na ideje pedagoginje Marije Montessori i anarhističkog pisca Boba Blacka: Možda bismo trebali prestati raditi i početi se igrati! Ili, kako kaže Friedrich Schiller: „Čovjek se igra jedino kada je ljudsko biće u punom smislu, i punom je smislu ljudsko biće jedino kada se igra.“

U ovom predavanju, Florian Model predstavit će svoj rad koji je nastao u Rijeci tijekom rezidencijalnog programa Goethe-Instituta, gdje se služi umjetnom inteligencijom i eksperimentira s autonomnim subjektima kako bi nam ponudio uvid u drukčije scenarije.

Projekt se predstavlja u sklopu rezdencijalnog boravka, a dio je projekta Goethe-Instituta „GenerationA=Algorithmus“

CV

Umjetnik, kustos, putnik. Od 2014. asistent profesora Rainera Ganahla, znanstveni istraživač na ZHDK Zürich, predavač na Merz Akademie Stuttgart. Sudjelovao na brojnim međunarodnim izložbama te održao i više samostalnih izložbi. Kombinirajući kustosku i umjetničku praksu, Florian Model istražuje utjecaje svakodnevnih tehnologija na naše živote i društvo u cjelini, proučavajući učinke tih kompleksnih sustava. Simulirajući ponašanja u nastajanju, oslanja se na najnovija saznanja iz područja umjetne inteligencije i sociologije.