Turistička zajednica Grada Krka raspisuje 14. natječaj za prijavu rješenja suvenira koji će, ako zadovolje propozicije natječaja, a potom i kriterije Stručnog povjerenstva, biti označeni markicom Dar iz Krka. Autori/proizvođači odabranih suvenira dobit će Potvrdu o njihovoj originalnosti.

Suveniri odabrani na prethodnim natječajima, imaju li kontinuiranu produkciju i prisutnost na tržištu, ne moraju se iznova predlagati već zadržavaju pravo korištenja tada dobivene markice.

Natječaj je javan, a pravo sudjelovanja na njemu imaju sve pravne i fizičke osobe registrirane, odnosno s prebivalištem, na području Republike Hrvatske.

Suvenir bi trebao predstavljati odraz kontinuiteta umjetničkog, kulturnog, kulturno-povijesnog ili kulturalnog nasljeđa ponajprije grada, a potom i otoka Krka, odnosno prezentirati njihovu materijalnu, nematerijalnu ili prirodnu baštinu.

Prijavljeni suveniri mogu biti umjetnine i umjetnički predmeti, umjetničko-obrtnički i gastro proizvodi, odjevni i uporabni predmeti te grafički materijali i multimedija [fotografije i video materijali]. Ako se radi o umjetninama, umjetničkim predmetima i umjetničko-obrtničkim proizvodima važno je da rješenja budu kvalitetne izrade sačinjena od ekološki prihvatljivih, odnosno za otočno podneblje karakterističnih materijala.

Svaki autor/proizvođač može prijaviti najviše tri rješenja suvenira.

Suvenire je potrebno dostaviti u naravi, ako je potrebno u primjerenoj ambalaži te obvezno uz priloženu ispunjenu Prijavnicu koja je sastavni dio ovog natječaja.

Pravovremeno prispjela rješenja ocjenjivat će višečlano Stručno povjerenstvo imenovano od strane Turističke zajednice Grada Krka.

Neki od kriterija za vrednovanje suvenira su sljedeći: autentičnost, inovativnost, maštovitost, kvaliteta izrade, originalna prezentacija – ambalaža, visoki estetski standardi, poštivanje ekoloških načela, ekonomičnost i praktičnost iz perspektive izrade i proizvodnje te cjelovitost u postignutoj prepoznatljivosti ponajprije grada, a potom i otoka Krka.

Ovogodišnji natječaj uz prethodno istaknute kriterije prednost će dati suvenirima koji na različite načine interpretiraju kulturne, kulturološke i turističke vrijednosti grada Krka, uzimajući u obzir njegovo povijesno nasljeđe, bogatstvo arhitektonske, kiparske, slikarske i arheološke baštine te posebnost i vrijednost njegovih prirodnih ambijenata i resursa.

Vodeći se istaknutim kategorijama, naglasak se, pod krilaticom U šetnji Krkom i okolicom – inspirirajte se baštinom, stavlja na prihvaćanje stvaralačkih izazova motiviranih specifičnostima koje karakteriziraju krčku povijesnu, kulturnu i prirodnu baštinu.

Grad Krk i njegova okolica premreženi su brojnim pješačkim i biciklističkim stazama koje predstavljaju značajan segment otočne outdoor ponude. Tome možemo pridružiti i Camino Krk koji je, slijedom sačuvanih srednjovjekovnih hodočasničkih staza, pretvoren u atraktivnu [sve]otočnu kružnu rutu koja prolazi impresivnim krajolicima, susrećući ondje mnoga kulturno-povijesna zdanja. Upravo tako postavljena ponuda postaje iznimno prepoznatljiva na sveukupnom turističkom tržištu o čemu svjedoči i sve veći broj virtualnih odredišta, poput portala: www.krk-outdoor.com, kojim su objedinjene najpopularnije otočne outdoor aktivnosti i uz njih pripadajući lokaliteti.

Pješačke i biciklističke staze grada Krka i njegove okolice, poput široko razgranate mreže, vode u svim smjerovima pozivajući pritom da se obiđe gradsko zapadno, sjeverozapadno, sjeverno, sjeveroistočno i jugoistočno zaleđe. Sva ta područja karakteriziraju ne samo vrlo različiti i po mnogočemu jedinstveni prirodni ambijenti i specifični primjerci prirodne baštine, već i vrijedno kulturno-povijesno nasljeđe, bilo [dominirajućeg] sakralnog ili pak profanog karaktera, ne zaboravljajući ni prepoznatljive urbanističke cjeline.

Upuštajući se u obilazak mreže krčkih staza, pomnom promatraču pažnju će sigurno privući brojne arheološke znamenitosti, autohtona suhozidna arhitektura i lijepi primjerci iz bogate zbirke povijesti umjetnosti. Poljoprivredni konglomerati Kimpi i Kaštel nadomak grada Krka tako čuvaju dva lokaliteta smještena zapadno od naselja Salatići: raslinjem prikrivene kamene ostatke kapele sv. Anastazije čija se povijest vezuje uz danas nepostojeće naselje Brajde [ili Brajdar] i tzv. kaštel Salatići, impresivnu građevinu gotovo u cijelosti obraslu bršljanom za koju se pretpostavlja da je bila ladanjsko zdanje krčkih plemenitaša. Osim zadivljujućeg pogleda koji se razvija prema Puntarskoj dragi i otočiću Košljunu na kojem je svoje utočište pronašla franjevačka samostanska zajednica, predio Dunat ispod naselja Kornić baštini malenu kamenu građevinu – trolisnu ranoromaničku crkvicu sv. Dunata – datiranu u drugu polovicu 12. stoljeća. Arhitekturom slično kameno zdanje iz istog perioda, nadomak naselja Milohnići, čuvaju krošnje gorostasnih hrastova. Riječ je, naravno, o pitoresknom remek-djelu – crkvici sv. Krševana koju prepoznatljivom čini tlocrt nepravilnog trolista s četvrtastim ulaznim prostorom. Prolazi li se područjem Šotoventa, odnosno najzapadnijeg, a ujedno i najzelenijeg dijela otoka, pozornost će sigurno privući mnoga razasuta naselja karakteristične urbanističke strukture s kućicama razmještenim uz seoske putove. One najizvornije sagrađene su od kamena sa spremištem i konobom u prizemlju te prostorom za stanovanje na katu. Takve primjere baštini i sjeveroistočno zaleđe grada Krka, a u jednome od njih, u naselju Kornić, svoje je sjedište pronašla Zavičajna etnografska zbirka Kornić [Etno kuća Kornić] koja svojim postavom prezentira život na selu od prije stotinu godina i koju trenutno tvori više od 700 vrijednih predmeta.

Ovdje međutim nije kraj liste kulturno-povijesnih znamenitosti budući da grad Krk i njegova okolica njima obiluju, kao što obiluju i prepoznatljivim pridodanim ambijentima. Pogled prema moru iz revitaliziranih drevnih maslinika prošaranih suhozidima [najčešće gromačama i gomilama] ne predstavlja rijetkost nalazili se zapadno ili istočno od grada što potvrđuje i trasa edukativne staze Putevima zlatnih kapi krčkog blaga. Od autohtonih krčkih sorti maslina poput Debele, Naške, Rošulje i Slatke proizvodi se nutricionistički izuzetno vrijedno ulje o čemu je još u antičko vrijeme pisao rimski putopisac Apicius. Šumoviti poluotok Prniba koji se smjestio uz jugoistočni dio grada Krka pravo je blago čija specifičnost počiva upravo na flori – gustoj šumi [alohtonog!] alepskog bora posebice ugodnoj ljeti. Ne zaboravimo ni ondje skrivene povijesne lokalitete: kamene ostatke crkvice sv. Vida ili pristanište sv. Mikul. Guste, ovog puta hrastove šume dominiraju područjem Šotoventa gdje se može naići na, zaista, impresivne primjerke, poput najvećeg, najstarijeg i najznamenitijeg otočnog hrasta starog 400 godina, visokog 20 metara, a s promjerom krošnje od 30 metara. Takva su izuzetna stabla sigurno pridonijela tome da se hrastovi kroz čitavu povijest, vezujući se uz keltsku, germansku ili slavensku tradiciju, smatraju svetima. I Kršćani, također, zauzimaju poseban odnos prema hrastu koji zbog svoje čvrstoće simbolizira jakost vjere i krepost. Posebni su i valorizirani lokaliteti s krškim lokvama koji predstavljaju atrakciju poučne staze Put lokvi, a koja je, u smislu starta i cilja, omeđena dvaju naseljima: Milohnićima i Poljicima. Dosad su izdvojeni pojedini primjeri flore koji su prostor grada Krka i njegove okolice učinili specifičnim poput masline, alepskog bora ili hrasta, no tu su i smokva, divlja šparoga, šumska ciklama ili motar – polugrmovita biljka šiljatih i mesnatih listova u antičkim mitovima smatrana hranom bogova.

S obzirom na sve spomenuto, pozvani ste da se prepustite maštanju i kreiranju suvenira inspiriranih autohtonim krčkim ambijentima, kako prirodnim, tako i vrijednim segmentima lokalne povijesne i kulturne baštine, ne zaboravljajući, pritom, često prisutnu mitološku [ili arhetipsku] dimenziju!

S obzirom na cjelovitost prijavljenih rješenja, Stručno povjerenstvo donijet će Odluku o odabiru suvenira koji će steći pravo nošenja markice Dar iz Krka.

Svi odabrani suveniri bit će predstavljeni putem posebno dizajnirane internetske platforme, gdje će uz fotografije biti dostupne i osnovne informacije o svakom pojedinom suveniru, i to naziv, podatci o autoru/proizvođaču te kontakt.

Svi odabrani suveniri bit će predstavljeni na tradicionalnoj, retrospektivnoj izložbi MI.25 koja se najesen priređuje u krčkoj Galeriji Decumanus.

Prijavljeni suveniri koji ne budu izabrani vratit će se autorima/proizvođačima, dok izabrani ostaju u arhivi Turističke zajednice Grada Krka.

Turistička zajednica Grada Krka zadržava pravo da odabrane suvenire koristiti u vlastitim promidžbenim aktivnostima.

Autori/proizvođači prijavom na natječaj pristaju da se njihovi osobni podaci prikupljaju i obrađuju sukladno propozicijama Uredbe [EU] 2016/679 Europskog parlamenta i Vijeća o zaštiti pojedinca u vezi s obradom osobnih podataka i o slobodnom kretanju takvih podataka te o stavljanju izvan snage Direktive 95/46 EZ, od 27. travnja 2016. godine [Službeni list Europske unije, L119/1].

Osobni podaci autora/proizvođača prikupljaju se i obrađuju putem privole za obradu podataka u određenu svrhu.

Turistička zajednica Grada Krka zadržava pravo poništenja natječaja bez posebnog obrazloženja i snošenja troškova ili drugih novčanih i ostalih eventualno nastalih posljedica.

Prijedloge rješenja suvenira s ispunjenom prijavnicom potrebno je najkasnije do 20. ožujka 2025. godine, zaključno do 14.00 sati, neovisno o načinu isporuke [osobno ili poštom], dostaviti na sljedeću adresu:

Turistička zajednica Grada Krka

Vela Placa 1/1

51500 Krk

s naznakom: za 14. natječaj za prijavu rješenja suvenira.

Dodatne obavijesti mogu se dobiti telefonom na: +385 [0]51 221 414 [Turistička zajednica Grada Krka] ili +385 [0]91 533 0966 [Igor Gržetić].

Nepotpune i zakašnjele ponude neće se uzimati u razmatranje.

Obavijest o rezultatima natječaja bit će u roku od najviše 30 dana od završetka natječaja objavljena na službenim mrežnim stranicama Turističke zajednice Grada Krka i Grada Krka.

Sudjelovanjem na natječaju svi sudionici neopozivo prihvaćaju njegove uvjete.

Natječaj je otvoren od 03. veljače, zaključno do 20. ožujka 2025. godine, a objavljen je na mrežnim stranicama Turističke zajednice Grada Krka i Grada Krka.

Turistička zajednica Grada Krka

Dokumenti za preuzimanje: