Foto Dražen Šokčević

Prizemlje Filozofskog fakulteta riječkog Sveučilišta pretvorilo se privremeno u kazališnu pozornicu: umjetnice i umjetnici Hrvatskog narodnog kazališta Ivana pl. Zajca posjetili su Fakultet te studenticama, studentima, nastavnicama i nastavnicima najavili nove predstave koje pripremaju, ali im i doslovno pokazali kako ih pripremaju.

Nakon baletnog classa koji je izveo baletni ansambl, studentima su se obratili dekan Filozofskog fakulteta Aleksandar Mijatović i intendant riječkog HNK-a Marin Blažević, koji su ukazali na važnost povezivanja akademskog svijeta sa svijetom umjetnosti, kulture i društva te izrazili uvjerenje da su studenti nova, zainteresirana i angažirana kazališna publika.

Intendant je najavio i nova strujanja u Kazalištu pod nazivom »Transformacija« u kojima je upravo suradnja s mlađom publikom ključna.

Opernu i koncertnu sezonu predstavio je mladi šef-dirigent Valentin Egel, koji je na prezentaciju stigao izravno s probe »Čarobne frule« te naglasio kako je upravo uprizorenje te slavne Mozartove opere povijesni trenutak za Rijeku, budući da nikad prije nije postavljena u našem gradu. Egel je pozvao mladu publiku i na koncerte ističući kakav je doživljaj vidjeti i čuti više od stotinu glazbenika na sceni. Potom je izveden dio probe za predstavu »Čarobna frula« u kojoj sudjeluju i studentice Studija glume i medija Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci.