U četvrtak, 11. 11. 2021. s početkom u 18,00 sati pridružite nam se na predavanju "Zaboravljena umjetnička baština sjevernog Jadrana: drveni sarkofag sv. Gaudencija osorskog" koje će održati dr. sc. Danijel Ciković s Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci

O ČEMU SE RADI ?
Povjesničar umjetnosti dr. sc. Danijel Ciković s Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci predstaviti će jedno od njegovih brojnih recentnih istraživanja vezanih uz bogatu umjetničku baštinu sjevernog Jadrana. Dobro je poznato da se u riznicama na sjevernom Jadranu čuva niz iznimno vrijednih umjetnina od kojih su neke, međutim, a posebno na kvarnerskim otocima, poznate tek vrlo uskom krugu povjesničara umjetnosti. Jednu od takvih svakako predstavlja drveni sarkofag sv. Gaudencija osorskog, zaštitnika grada Osora i suzaštitnika Krčke biskupije, koji je pohranjen u Zbirci sakralne umjetnosti nekadašnje osorske katedrale. Izvorna dekoracija, odnosno oslik sarkofaga sačuvan je tek fragmentarno, no unatoč tomu sarkofag s tipološkog gledišta predstavlja vrlo vrijednu umjetninu. Riječ je, naime, o jednom od svega tri ovakva primjera s područja nekadašnje Mletačke Republike sačuvanih barem djelomično do danas, uz one poznatije blažene Giuliane di Collalto (1290.) u Museo Correr u Veneciji i poklopac sarkofaga blaženog Leona Bemba (1324.) u Zbirci sakralne umjetnosti u Vodnjanu. Na osnovi arhivskih podataka i grafike nastale u 18. stoljeću moguće je zaključiti da je drveni sarkofag sv. Gaudencija osorskog 1417. godine oslikao slavni venecijanski majstor Francesco te je vrlo vjerojatno donacija tadašnjeg osorskog kneza Daniele Reniera. Osim o osorskom, u predavanju će biti riječi o malobrojnim do danas sačuvanim i arhivski dokumentiranim sličnim primjerima s područja sjevernog Jadrana, kao i o procesu povijesno-umjetničkog istraživanja te, konačno, o određenim aspektima valorizacije umjetničke baštine.
Dr. sc. Danijel Ciković je znanstveni suradnik i poslijedoktorand na Akademiji primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci. Diplomirao je povijest umjetnosti i povijest pri Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Rijeci (2011.), doktorirao je pri Sveučilištu u Zadru (2018.), a znanstveno se usavršavao pri École française de Rome (2016., 2017. i 2019.). Objavio je niz znanstvenih radova, izlagao je na petnaestak znanstvenih skupova u Hrvatskoj i inozemstvu te je surađivao na nizu znanstveno-istraživačkih i stručnih projekata. Područje njegovog istraživačkog interesa predstavljaju teme iz srednjovjekovne i renesansne umjetnosti Jadrana, s naglaskom na umjetničkoj produkciji u Veneciji tijekom 14. i 15. stoljeća.

Molimo zainteresirane da svoj dolazak potvrde slanjem poruke na mail (lucija.polonijo@uniri.hr) ili u inbox Facebook stranice Palača Moise.
Hvala Vam na razumijevanju!