APURI - Smjer Izvedbeni dizajn za kazalište i film
Poziva sve zainteresirane studente_ice na predavanje gostujućeg umjetnika:
IZTOK HRGA u petak, 10.11. 2023. s početkom u 15.55. u učionici 209 (III.kat)

Prilikom svog boravka u Rijeci, gostujući umjetnik IZTOK HRGA prezentirat će svoj interdisciplinarni rad koji je ujedno i doktorski rad: Scenografski i dramaturški potencijal nosivih tehnologija u oblikovanju kostima /Scenographic and dramaturgical potential of wearable technology in costume design (pod mentorstvom dr.prof. Sofie Pantouvaki (Sveučilište u Aalto, Finska) i komentorice prof.dr. Alenke Pavko Čuden (Sveučilišta u Ljubljani, Slovenija).
Prikazat će nam dostignuća svog dugogodišnjeg istraživačkog i eksperimentalnog rada u polju kostimografije i scenografije.
Nosiva elektronika mu omogućuje istraživanje kostima kao esencijalnog katalizatora u kreiranju događaja, svjedočenja ali i istovremeno kao kazališnog elementa koji briše granice između izvođača, lutke, rekvizite, scenografije, svjetla i zvuka. Pokazat će primjere ispitivanja različitih karakteristika elektronike koje čine uređaj (unutar kostima) pasivnim, reaktivnim, aktivnim ili interaktivnim. Jednako ga zanima vanjska, vidljiva strana kostima kao i svojevrsna unutrašnjost onog nevidljivog čime postavlja pitanje kostima kao granice ali i veze između izvođača, scenografije i gledatelja. Njegovo je vjerovanje kako elektronika u tim odnosima nošenja može dodati nova značenja i potpuno promijeniti njezinu percepciju izvedbe.
Cilj predavanja je zainteresirati studente prema kostimima s ugrađenom elektronikom jer generiraju poseban splet tijela i misli te nude kako nositelju kostima tako i gledatelju bolje vizualno, auditivno, haptičko, kinestetičko, proksemičko, multisenzorno i sinestetičko iskustvo.
Interakcija/sukreacija kostima sa scenografijom i publikom otvara ključno pitanje predavanja: " Tko koga nosi? manipulira li izvođač kostimom ili je kostim taj koji generira izvedbu?"
Više o umjetniku: