Steve Van den Bosch / gost predavač

UMJETNIČKO ISTRAŽIVANJE U AKADEMSKOM KONTEKSTU

15.12.2022. u 13.15h

prostorija 210. 2. kat

U suradnji sa Muzejom za modernu i suvremenu umjetnost MMSU, Rijeka, umjetnik Steve Van den Bosch će tijekom razgovora predstaviti svoju praksu baziranu na umjetničkom istraživanju u akademskom kontekstu kao i primjere umjetničkih projekata nastalih tijekom rada sa studentima.

Van den Bosch bavi se naizgled bezizražajnim, prešutnim i nespecifičnim. Njegov rad temelji se proučavanju granice između nevidljivosti i izravne materijalnosti, a ujedno u širem kontekstu sagledava pojam umjetničke produkcije, izlaganja i interpretacije, uz sklonost prema apsurdu. Brisanjem, udvostručivanjem, zamagljivanjem, demontažom, izvrtanjem ili neispravnim ponovnim povezivanjem elemenata koji definiraju umjetničko djelo, Van den Bosch stvara objekte i situacije koji neprestano potkopavaju vlastiti status umjetničkih djela i gotovo ležerno progovaraju o uvjetima iz kojih umjetnički rad može proizaći i u kojima je naknadno izložen. Često reduciran izgled njegova rada nema toliko veze s estetskom sklonošću minimalizmu ili konceptualizmu koliko ima veze s njegovim nastojanjem da pronađe točku gdje se rad rastače u kontekst koji omogućuje njegov nastanak.

Steve Van den Bosch (1975., Belgija) sudjelovao je u rezidencijalnom programu u HISK-u u Antwerpenu i Rijksakademie van beeldende kunst u Amsterdamu. Doktorirao je vizualne umjetnosti na Sveučilištu u Antwerpenu 2016. godine. Njegov rad izlagao se je u galerijama i muzejima kao što su: the Front Room, Contemporary Art, Museum St. Louis (US); Shanghai Biennale (CN); Kunsthalle Bern (CH); FormContent, London (UK); the Museum for Contemporary Art Antwerp (BE); i Witte de With, Rotterdam (NL).

Van den Bosch trenutačno radi kao istraživač i predavač na Odsjeku za vizualne umjetnosti na sveučilištu LUCA u Bruxellesu.

­­