Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca i Akademija primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci pozivaju mlade autorice i autore da prijave rad za sudjelovanje u umjetničkom natječaju VREMENSKA KAPSULA ZAJC.

Cilj natječaja jest promišljanje karaktera, uloge i trajnosti pluralne i emocionalne arhive u kulturi i društvu, te poticanje eksperimentalnih umjetničkih izraza u radu autora koji tek stupaju na scenu, diplomirali su ili završavaju umjetničku akademiju.

O projektu VREMENSKA KAPSULA ZAJC

Hrvatsko narodno kazalište Ivana pl. Zajca iz Rijeke razvija projekt Vremenska kapsula Zajc koji uključuje širu lokalnu zajednicu i ohrabruje građane da postanu aktivnim sudionicima kazališta.

HNK Ivana pl. Zajca u Rijeci postoji već 135 godina, a bez svoje publike ne bi imalo smisla. Vremenska kapsula Zajc projekt je koji će bilježiti i čuvati zapise sudjelovanja publike u životu kazališta, suživot grada i kazališta.

Već postoji stara vremenska kapsula: metalna tuba položena 1885. u konstrukciju zgrade. Ta je tuba sadržavala povelju o odluci i razlozima izgradnje kazališta, popis obrtnika koji su surađivali na izgradnji, nacrte zgrade, prvi plakat novog kazališta, novčiće iz tog vremena. Tuba je pronađena 1970-ih i danas se čuva u Muzeju grada Rijeke.

Nastavljajući tu priču HNK odaje počast tradiciji ove kuće, ali osuvremenjuje provedbu: uključuje svoju publiku u sadržaj nove vremenske kapsule koju će simbolično pohraniti 2020. godine (godina Rijeke kao Europske prijestolnice kulture) na sljedećih sto godina.

Sadržaj nove vremenske kapsule bit će fotografije, audio i video snimke, tekstovi, sjećanja, intervjui, ankete, plakati, zapisi dojmova publike, isječci kreativnih procesa nastanka predstava, kao i baza dokumentarne arhive kazališta - sve što svjedoči o suživotu grada i kazališta 2020. godine.

Na ovaj način Vremenska kapsula postaje motiv svih doprinosa publike sadržaju programa kazališta i simbol kazališta 21. stoljeća koje briše rampu između predstave i publike i uključuje publiku u stvaranje.

Također, kazalište pripušta publiku iza pozornice, čini proces rada vidljivim i zanimljivim i na taj način također odražava suvremenu poziciju kazališta kao aktivnog društvenog i javnog prostora.

O NATJEČAJU

Pozivamo mlade autore da postanu dio Vremenske kapsule Zajc: da joj osmisle izgled i karakteristike.

Na natječaj se prijavjuje idejni koncept kapsule.

Poziv je otvoren do 15.3.2020.

Prijava na poziv treba sadržavati:

• ime i prezime autora;
  • naziv rada
  • biografiju predlagatelja i kontakt (broj telefona, e-mail),
  • opis rada i poveznicu s Vremenskom kapsulom
  • skice, maketu i vizualnu dokumentaciju koja objašnjava opis rada

Dimezije kapsule max 30 x 30 x 30 (idejno rješenje)

• pregled tehničkih i logističkih potreba za realizaciju rada.

Prijave slati na mail: vremenska.kapsula2020@gmil.com

Radove za izložbu birat će žiri u sastavu:

Katarina Mažuran Jurešić, voditeljica programa razvoja publike u HNK Ivana pl. Zajc

doc.art Darija Žmak Kunić, Prodekanica za umjetničko-znanstvenu djelatnost APU

doc.art Dražen Vitolović, Predstojnik Katedre za kiparstvo

Asistentica Mirna Kutleša, ak. slikarica

U sklopu poziva građanima na sudjelovanje organizirat ćemo izložbu odabranih studentskih radova-skica rješenja u HNK Ivana pl. Zajca i zamoliti ih da odaberu novu Vremensku kapsulu Zajc.

Akadmija primijenjenih umjetnosti i HNK Ivan pl. Zajc pružit će odabranom studentu podršku u izradi vremenske kapsule