Poziv srednjoškolcima i studentima!
Prijavite se do 7. ožujka 2021. na radionicu GLEDANJE NAGLAVAČKE putem e-mail adrese: spacke.smicalice@gmail.com
→ što: radionica omišljavanja i izrade umjetničkog rada + predstavljanje rada na završnoj izložbi
→ gdje: Galerija SKC / OKC Palach, Kružna ulica 8
→ kada: ožujak, travanj (10 susreta, 2x tjedno)
→ kako: besplatno!
Prijave e-mailom do 7. 3. 2021.
potrebne informacije: Ime i prezime, e-mail i telefon kontakt, kratko motivacijsko pismo.
Broj sudionika/ca je ograničen, stoga požurite!
Informacije i upiti na 0955706331 ili 0955682790
Pozivamo sve zainteresirane učenike 3. i 4. razreda srednje škole i student/ic/e prve godine Akademije primijenjenih umjetnosti, ali i drugih fakulteta u Rijeci, da se prijave na radionicu suvremenih umjetničkih praksi na kojoj će imati priliku – kroz eksperimentiranje, promišljanje svakodnevice, te uz mentorstvo – realizirati autorski rad na temu po vlastitom izboru i predstaviti ga na završnoj izložbi.
Tijekom radionice GLEDANJE NAGLAVAČKE, polaznici i polaznice će biti pozvani osmisliti vlastiti rad koji će se temeljiti na onome što nalaze važnim u vlastitom životu i okolini. Zatim će, koristeći konceptualno razmišljanje i audio-vizualne metode kreiranja i prikupljanja sadržaja, razviti umjetnički rad putem kojeg će istražiti pitanje od vlastitog interesa.
Paralelno s razvijanjem svoje ideje, polaznice i polaznici upoznat će se s relevantnim temama i pojmovima koji kritički promišljaju vizualnu kulturu. Naglasak radionice je na stvaranju kao prostoru slobode, pobune, odmaku od norme i formalizma.
Radionica GLEDANJE NAGLAVAČKE želi otvoriti neke nove načine gledanja i predstaviti marginalne perspektive u umjetnosti i kulturi koje su rijetko zastupljene u formalnom obrazovanju i mainstream medijima, a koje će nam pomoći da razumijemo svijet na cjelovitiji način.
Voditeljice radionice su Petra Čargonja i Elena Apostolovski koje čine kolektiv SPAČKE.
Spačke su nezavisna inicijativa koja se bavi pretresanjem konvencionalnih načina gledanja kroz umjetničku praksu. Kroz radionice, izložbe, diskusije, intervencije i različite umjetničke akcije, Spačke se bave marginalnim perspektivama u umjetnosti i kulturi. Protekle dvije godine Petra i Elena su kroz Spačke održale dva osmomartovska ciklusa radionica u Galeriji SKC koje smještaju u fokus feministički osviještenu vizualnu kulturu, te su rezultirale izložbama "Rodom u koprive" (2019., 2020.). Ove su godine unutar istoimenog projekta osmislile kalendar Galerije SKC s ilustracijama 13 studentica koje tematiziraju različite aspekte ženske svakodnevice. →

Organizatori: Drugo more i kolektiv Spačke
Program podržali: Ministarstvo kulture i medija RH, Grad Rijeka - Odjel za kulturu, Zaklada Kultura nova
Program je realiziran u okviru programa Refleks.
Prostorima Palacha i Filodrammatice upravlja Savez udruga Molekula.