Zadovoljstvo nam je pozvati Vas na otvorenje izložbe dokumentarnih stripova "Bakice" koje su u suradnji sa Kolektivom Igralke izradili studenti prve godine diplomskih studija Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci na kolegiju Ilustracija i strip.

Otvorenje će se održati u četvrtak, 17.12.2020. u Galeriji SKC, u 20:00 sati.

Izložba će trajati od 18. do 20.12.2020. a moći će se posjetiti od 17:00 do 20:00 sati.

Ujedno Vas pozivamo i na Premijeru dokumentarne predstave “Bakice” 21.12.2020. godine u 20:00 sati u Filodrammatici.

Više informacija o projektu možete pronaći na Facebook stranici otvorenja izložbe.

Na izložbi dokumentarnih stripova “Bakice” predstavit će se studentski radovi inspirirani životima siromašnih starijih žena koje preživljavaju skupljajući plastične boce. U gradu su svugdje oko nas, ali tko su one? Koje su njihove životne priče?

Ovi radovi nastali su paralelno sa stvaranjem dokumentarne predstave “Bakice” Kolektiva Igralke iz Rijeke koja će imati premijeru 21. prosinca 2020. godine u 20 u Filodrammatici. Autorice predstave provele su etnografsko istraživanje o životu skupljačica boca te su svoja iskustva podijelile sa studentima kolegija “Ilustracija i strip” pri Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci. Uz podršku nositelja kolegija izv. prof. art. Damira Stojnića i mentorstvo asistentice Korine Hunjak, mladi umjetnici uzeli su priče s terena kao polazišta i inspiraciju kako bi u žanru “dokumentarnog” stripa istražili i izrazili vlastite doživljaje ove tematike.

Sudjeluju studenti 1. godine diplomskih studija:
Mariana Ban, Lana Drožđek, Antonio Filipović, Paola Glavaš, Petra Hršak, Klara Punjek, Sara Sabol i Lejla Tomić

Odabrani studentski radovi s ove izložbe tiskani su u programskoj knjižici predstave. Donacije za knjižicu dijele se na četiri dijela i idu gospođi Albini, Ljudmili, Marti i Suzani koje su s nama podijelile svoje priče.

Međunarodni projekt “Bakice” nastaje u produkciji Saveza udruga Molekula u partnerstvu s KUD Transformator iz Ljubljane, a kao dio službenog programa Rijeke 2020 - Europske prijestolnice kulture. Izložba dokumentarnih stripova “Bakice” nastala je uz podršku Studentskog kulturnog centra Sveučilišta u Rijeci.