Jučer je u Hrvatskom državnom arhivu u Rijeci potpisan memorandum o suradnji između Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci i Umjetničke škole Sveučilišta u Nantongu. Nakon potpisivanja memoranduma na Akademiji je otvorena izložba radova kineskih umjetnika naziva Oriental Charm Ink.

Izložbu je otvorio prof. Mitja Saje koji je govorio o prožetosti kineske kaligrafije i ranog slikarstva, o razvoju kineskog slikarstva tijekom stoljeća, kao i o početku otvaranja Kine prema svijetu prije četrdesetak godina. Osvrnuo se i na to na koji je način otvaranje Kine prema svijetu utjecalo na kinesku kulturu, a posebice na slikarstvo.

Okupljene su pozdravili i dekanica Akademije Letricija Linardić te Zhang Wei, dekan Umjetničke škole u Nantongu. Letricija Linardić istaknula je važnost suradnje između dvaju Sveučilišta u kontekstu upoznavanja drugih kultura i putu svile koji spaja. Govorila je i o razlikama i sličnostima dviju zemalja koje gaje ljubav prema očuvanju vlastite kulture i jezika.

Zang Wei se riječkoj Akademiji zahvalio na gostoprimstvu. Također, izrazio je iznimno zadovoljstvo ostvarenom suradnjom, kao i želju za budućom. Okupljenima je rekao kako ga je obradovala izložba i kvaliteta radova koje je imao priliku vidjeti na Akademiji.

Predsjednik društva za promociju kulture, trgovine i ulaganja zemalja srednje i istočne Europe Ye SuiXiong kratko se svima zahvalio na pozivu, a Akademiji i Sveučilištu u Nantongu zaželio je uspješnu i plodnu suradnju.

Leticija Linardić i Zhang Wei zatim su otkrili ploču hrvatsko-kineskog Centra za istraživanje i razvoj umjetnosti i dizajna, čime je simbolično označen početak uspješne suradnje.

Dekanica Akademije potom je otvorila izložbu te pozvala posjetitelje da prisustvuju demonstraciji kineskog slikarstva koju su pred prisutnima izveli profesori s Umjetničke škole Sveučilišta u Nantongu, a koja je izazvala veliku pozornost.

Delegacija Sveučilišta u Nantongu je poslijepodne krenula prema Zagrebu i natrag za Kinu.

Uz delegacije Akademije i Sveučilišta u Nantongu, na izložbi i potpisivanju memoranduma bili su prisutni i: prodekan Pedagoškog fakulteta u ljubljani, izv. prof. dr. Jurij Selan, sinolog, prof. emeritus Mitja Saje sa Sveučilišta u Ljubljani, prof. Huiqin Wang s Pedagoškog fakulteta u Ljubljani, a koja je uspostavila suradnju između Nantonga i Ljubljane, te već spomenuti Ye SuiXiong, predsjednik društva za promociju kulture, trgovine i ulaganja zemalja srednje i istočne Europe.