Okvirom projekta "Ruksak (pun) kulture" održane su radionice "Arhionica" Akademije primijenjenih umjetnosti u Rijeci na otoku Pelješcu i Korčuli koje je vodila asistentica Nina Licul zajedno sa studenticama Erikom Močibob i Mirnom Žerjav.

Djelatnici Dječjeg vrtić Korčula 2. listopada 2019. ugostili su Akademiju primijenjenih umjetnosti iz Rijeke. U radionici je sudjelovalo dvadeset dvoje djece predškolske dobi. Inspiracija za radionicu proizišla je arhitekture kao umjetnosti treće dimenzije. Djeca su crpila inspiraciju iz svoje okoline i arhitektonskih rješenja kojima su okružena. Zamisli su pretvarali u objekte pomoću drvenih rekvizita, papira i srodnih prirodnih materijala. Materijali su ih zaintrigirali i potaknuli na izvedbu raznovrsnih arhitektonskih rješenja. Razlaganjem, građenjem i kombiniranjem nastale su čudnovate kuće, dvorci, tvrđave, vrtići, dvorišta i garaže.

Djeca su u radionici razvijala svoju likovnu individualnost, a ujedno i socijalne vještine kroz međusobnu suradnju, pomoć i razmjenu ideja.

Sljedeća radionica održana je 3. listopada 2019. na otoku Pelješcu u Područnoj školi Putnikovići. U radionici je sudjelovalo trideset dvoje djece od petog do osmog razreda iz tri Pelješke područne škole.

Učenici su individualno, u paru ili grupi izrađivali arhitektonske objekte, makete od prirodnih materijala poput drva različitih dimenzija i oblika, pluta i papira. Kombinacijom neposredne okoline i vlastite mašte nastajale su građevine različitih funkcija. Učenici su pokazali vlastite motoričke sposobnosti za rezanje, ljepljenje, oblikovanje i kombiniranje. Stvorili su kućice za pse, hangar za avione, vjetrenjače, garaže, kuće i dvorce, Pelješki most i sl.

Učenici su bili iznimno zainteresirani za rad te su probili granice vlasitih očekivanja, maksimalno koristeći kreativne potencijale. Očito je da su im prirodni materijali i beskonačnost rješenja dali poticaj da izraze svoju kreativnost gradeći i osmišljavajući nove i neobične građevine.