Poštovani nastavnici, asistenti, studenti i vanjski suradnici,

Zajedničkim naporima stigli smo i do sedmog tjedna nastave na daljinu. Nastava na daljinu za sada ide do daljnjeg. Ministarstvu smo poslali dopis o redovitom održavanju nastave na svim kolegijima, a prema njihovom upitu.

Odluka Vlade o popuštanju izvanrednih mjera

Krajem prošlog tjedna donesena je odluka Vlade o popuštanju mjera izvanredne situacije koja bi se trebala provesti u tri faze. U trećoj fazi kako je to vidljivo iz medija, bio bi djelomično omogućen rad u visokoškolskim ustanovama od 11. svibnja u manjim grupama do 10 studenata. Kako još nismo dobili konkretne upute od Ministarstva znanosti i obrazovanja, jučer sam postavila upit i rektorici. Odgovorila je da i Sveučilište čeka uputu MZO prema kojima će pokrenuti rad. MZO se još uvijek konzultira sa kriznim stožerom oko zdravstvenih naputaka. Tek nakon toga, pretpostavljamo da bi se krenulo u pripreme za odvijanje nastave i to za one grupe studenata na višim i završnim godinama studija, a kojima su neophodne radionice za realizaciju radova.

Ova odluka Vlade je donijela i brojne polemike u javnosti budući da će obrazovne institucije (vrtići, škole samo 1-4 razred i samo neki fakulteti/akademije) započeti sa radom na vlastitu zdravstvenu odgovornost i temeljem odluka roditelja tj. studenata ponaosob.

Akademija će morati nabaviti dezinfekcijska sredstva (stručne službe Kampusa uglavnom ne rade) i donijeti posebne zdravstvene upute kojih će se nastavnici i studenti morati pridržavati. Jedini je problem što trenutno ne smijemo trošiti sredstva sa računa i provoditi javnu nabavu za kupovinu većih količina dezinficijensa.

Studentski centar na Trsatu radi u djelomičnom kapacitetu i tek se uspostavlja gradski i međugradski promet. O svemu tome ovisi početak nastave od spomenutog datuma.

Upitnik za prikupljanje podataka o ostvarivosti ishoda učenja po predmetima i studijskim programima

Putem upitnika kojeg smo uputili 6. travnja, prikupljeni su podaci od katedri, a vezano uz nadoknade. Kada objedinimo podatke poslat ćemo svima tablicu. Vjerojatno će se situacija još i mijenjati. Ta tablica će nam biti temelj za planiranje i organizaciju nadoknada.

Predaja diplomskog rada za obranu u svibnju mjesecu

Prema donesenom kalendaru obrana diplomskih radova, a koje trenutno nismo u mogućnosti održati na Akademiji do donošenja konkretnijih uputa od MZO-a, donesena je odluka i usuglašena sa Studentskom službom o protokolu predaje diplomskog rada i potrebne dokumentacije online putem. Obrane će svakako biti pomaknute za mjesec dana.

Prezentacija Akademije

Prikupljene video i foto materijale za izradu prezentacijskog materijala za predstavljanje studijskih programa Akademije su u postupku obrade. Konkretni plan i prijedlog izgleda prezentacije se planira iza 1. svibnja kada će biti i predstavljen. Budući da nismo u mogućnosti fizički otići u srednje škole i prezentirati naše studijske programe, kako smo to ranije planirali, pokušati ćemo do učenika doći online putem u suradnji sa ravnateljima škola. U privitku je tablica u kojoj je razvidno iz kojih srednjih škola nam dolazi najviše studenata. Molim proučite tablicu i ako imate neki kontakt od nastavnika u tim školama, molim javite kolegi Koržineku prije nego li kontaktiramo sve ravnatelje. Zahvaljujem svima na poslanim materijalima.

Izmjene i dopune studijskih programa

Katedra za povijest umjetnosti i teorijske predmete intenzivno radi na prijedlogu poboljšanja programa povijesti umjetnosti, zatim kolege Stefano Katunar i Barbara Bourek rade na novom programu modula iz područja scenografije i kostimografije, Katedra za glumu je predala plan izmjena i dopuna programa Glume i medija i Glume. Neki prijedlozi jesu dovršeni, a nekim je potrebno još popunjavanja obrazaca i promišljanje programa tako da ćemo odgoditi vijeće koje je trebalo biti posvećeno upravo izmjenama i dopunama dok prijedlozi ne budu potpuni. Kako smo blokirani u radu mnoge točke dnevnog reda vijeća se ne mogu provesti ali ovo može.

Pristigle su pozitivne recenzije preddiplomskog programa Grafički dizajn i vizualne komunikacije, program je potvrđen na Senatu i sada popunjavamo tablice za AZVO i MZO Podaci za mrežu_studija opravdanosti temeljem koje se izračunavaju kapaciteti izvedbe programa i koje ćemo sutra uputiti u proceduru za dobivanje dopusnice za rad.

Povjerenstvo za izmjenu pravilnika

Nacionalno vijeće za znanost, visoko obrazovanje i tehnološki razvoj će na svojoj slijedećoj sjednici, 30. travnja, imenovati povjerenstvo za izradu prijedloga izmjena i dopuna Pravilnika o znanstvenim i umjetničkim područjima, poljima i granama u dijelu koji se odnosi na umjetnička područja, polja i grane te su me pozvali da budem član povjerenstva. Možda se nešto promijeni u našem umjetničkom području nabolje ili se barem jasnije definira. Prezentacije sam vam uputila u prošlom mailu a vezane upravo za spomenuti pravilnik.

Želim vam svima puno strpljenja i zdravlja,

Srdačan pozdrav

Red. prof. art. Letricija Linardić