Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci sudjeluje u europskom projektu FASIH (Future Art and Science in Industrial Heritage), koji se bavi očuvanjem i revalorizacijom industrijske baštine u jugoistočnoj Europi. Koordinator projekta je Centar za promociju nauke iz Srbije, a partneri su Sveučilište u Rijeci, Prirodoslovni muzej Rijeka, Muzej nauke i tehnike Beograd i Zavod za kulturu Delavski dom Trbovlje.

Projekt FASIH, koji je započeo 27. ožujka 2023. godine sastankom u Beogradu, fokusira se na interdisciplinarno umjetničko-znanstveno istraživanje industrijskog i kulturnog nasljeđa u Rijeci, Beogradu i Trbovlju. Kroz jezik umjetnosti, u sprezi sa znanstvenim istraživanjima i novim medijima, projekt nastoji povezati suvremene modele revalorizacije i revitalizacije industrijske baštine uz korištenje inovativnih digitalnih alata te se bavi temama održivosti, zaštite okoliša i tehnološkog razvoja.

FASIH ima za cilj promovirati vrijednosti kulturnog, znanstvenog i industrijskog nasljeđa, značajnog za nove generacije korisnika kulturno-umjetničkih sadržaja, ali i za suvremenike doba u kojem su nastajali industrijski kompleksi i s njima povezani kulturološki, sociološki, gospodarski i demografski tokovi.

Tijekom dvije i pol godine suradnje, umjetnici i znanstvenici iz Hrvatske, Srbije i Slovenije razvijat će istraživačke projekte u kojima će koristiti razne digitalne medije kao što su video-radovi, 3D print, animacija, virtualna stvarnost (VR), proširena stvarnost (AR) i holografske simulacije. Završni segment projekta obilježit će izložbe u sva tri grada, na kojima će se predstaviti rezultati suradnje, kao i završna konferencija projekta na Sveučilištu u Rijeci.

Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci, kao aktivni partner u projektu FASIH, poziva sve zainteresirane studente, istraživače i širu javnost da se uključe u aktivnosti ovog značajnog projekta te da zajedno doprinesemo očuvanju i revitalizaciji naše industrijske baštine.

Koordinator projekta - prof. art. Aljoša Brajdić (APURI)

Suradnici na projektu - izv. prof. Ingeborg Fülepp (CIM APURI), doktorandica Dijana Protić (FFRI), asistentica Katarina Podobnik (APURI), asistent Ivan Vranjić (APURI).

Partneri na projektu:
Sveučilište u Rijeci (UNRI), Hrvatska
Prirodoslovni muzej Rijeka, Hrvatska
Centar za promociju nauke (CPN) Beograd, Srbija
Muzej nauke i tehnike Beograd, Srbija
Zavod za kulturu Delavski dom Trbovlje, Slovenija

Ovaj projekt sufinanciran je iz programa Europske unije Kreativna Europa prema ugovoru o dodjeli bespovratnih sredstava broj 101100036. Mišljenja i stavovi izraženi na ovoj stranici isključivo su mišljenja i stavovi autora te ne odražavaju nužno mišljenja i stavove Europske unije ili Izvršne agencije za obrazovanje i kulturu Europske unije (EACEA). Ni Europska unija ni Izvršna agencija za obrazovanje i kulturu Europske unije (EACEA) ne mogu biti odgovorne za njih.

Trbovlje, Slovenija

Beograd, Srbija