Studenti različitih sveučilišta iz regije, sreli su se uživo u periodu od 1. do 9.9. 2022. za vrijeme trajanja Bijenala scenskog dizajna 2022 u Novom Sadu, u sklopu Kaleidoskop kulture i Europske prijestolnice kulture https://bisd.rs/home/

Studenti diplomskog studija APURI okupljenih oko kolegija kostimografija i scenografije sudjelovali su u dvije programske cjeline: studentske izložbe i radionice na specifičnim lokacijama.

Bijenale scenskog dizajna na studentskoj je izložbi predstavilo kostimografske radove nastale u suradnji s pozvanim predavačem Matijom Čopom i pod organizacijom Barbare Bourek.

1. Fotografija - radna
  1. Fotografija - ispod potpisane:

Marta Sladoljev, Nadija Domijan, Hana Belobrk, Tena Njegovan

1. Fotografija - ispod potpisane:

Sara Viljušić, Anja Stipan Mišetić, Kaja Resman

Studenti okupljeni oko kolegija scenografije uz prezentaciju projekta Platforme za eksperiment 4.2., na izložbi studentskog bijenala, sudjelovali su u okviru regionalne suradnje; Odsjeka za umetnost i dizajn Fakulteta tehničkih nauka u Novom Sadu, Akademije primijenjenih umjetnosti Sveučilišta u Rijeci i Asocijacije za suvremenu umetnost kulture Fakulteta za stvari koje ne mogu biti naučene (Faculty of Things that Can’t Be Learned) iz Skoplja. Studenti iz Hrvatske, Sjeverne Makedonije i Srbije

unutar radionice COLLAB COMMONS (https://bisd.rs/collab-play-2/) koju su osmislili i vodili: Lara Badurina, Filip Jovanovski i Aleksandra Pešterc u akad. 2022./23. godini istraživali su modernističko i jugoslavensko nasljeđe te njegovo čitanje danas.

Timovi studenata su u svojim gradovima istraživali izabrane arhitekturne objekte modernističkog nasljeđa: HKD – Hrvatski kulturni dom (nekadašnji Narodni dom na Sušaku) u Rijeci, napuštenu Mesnu zajednicu u Skoplju „Domče” i zgradu Štamparije „Dnevnik“ u Novom Sadu koja će uskoro nestati. Iako još postoje u fizičkom obliku, utilitarna funkcija sva tri objekta živi na različite načine u različitim gradovima, ili je uopće nema. Ovisno od konteksta u kojem konkretni objekti – HKD, Domče i Štamparija „Dnevnik“, danas postoje, stanja ovih građevina djeluju različito – žive (HKD), opstaju (Domče), ili potpuno nestaju i sa sobom povlače odsustvo kolektiva (štamparija Dnevnik).

Studenti su scenskim sredstvima publici predstavili finalni proizvod i kreirali zajednički performativni iskaz, kao odgovor na pitanje čemu ovi objekti služe, da li se mogu promatrati van konteksta vremena nastanka, kako funkcioniraju sada i/ili što s njima raditi danas.

• Fotografija / Ispod fotografije

COLLAB COMMONS 2022.

Kreativni distrikt, Novi Sad – Gvožđara, lokal 1

1-9.9. 2022. godine

Izvođenje performansa 7-8.9. 2022.

Naslov izvođenja rada koji je predstavljen publici na Bijenalu scenskog dizajna nosi naziv Štampanje zajedničkih prostora, s idejom da ukaže na emotivni i kolektivni karakter koje ove zgrade posjeduju, kao i na koji je način moguće zadržati njihovu memoriju.

• Fotografija / ispod fotografije

Autori programske linije Collab Commons

Lara Badurina, Filip Jovanovski i Aleksandra Pešterac

Asistent