Akademija primijenjenih umjetnosti obilježava svojih prvih petnaest godina od osnutka okupljanjem najboljih likovnih ostvarenja studenata i mladih umjetnika u području suvremene grafike u Hrvatskoj i inozemstvu. Natječajna izložba “GraficaRi” prvi je put pokrenuta 2013. godine s tendencijom promoviranja umjetnosti grafike studenata i mladih umjetnika iz Hrvatske.

Ovogodišnjim natječajem napravljen je iskorak na međunarodnu razinu, s namjerom povezivanja studenata, mladih grafičara, bivših studenata Akademije (alumnija) iz Hrvatske i inozemstva. Na natječaj je pristiglo ukupno 246 prijava i 635 radova iz različitih krajeva svijeta: Argentina, Armenija, Bangladeš, Bosna i Hercegovina, Bugarska, Crna Gora, Finska, Grčka, Hrvatska, Indija, Indonezija, Italija, Litva, Maroko, Meksiko, Nepal, Nizozemska, Norveška, Njemačka, Pakistan, Poljska, Rumunjska, Sjedinjene Američke Države, Sjeverna Makedonija, Slovačka, Slovenija, Srbija, Turska, Ukrajina, Vijetnam. Među pristiglim prijavama žiri je za izlaganje odabrao 119 autora, od kojih 59 mladih umjetnika i 60 studenata.

Međunarodno povjerenstvo za odabir i dodjelu nagrada radilo je u sastavu

• Letricija Linardić, red. prof. art., redovna profesorica i dekanica na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci
  • Mario Čaušić, izv. prof. art., izvanredni profesor na Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku
  • Vilma Bartolić, prof. pov. umj., viša kustosica Muzeja moderne i suvremene umjetnosti u Rijeci
  • Breda Škrjanec, mr. sc., muzejska savjetnica, Međunarodni grafički likovni center, Slovenija
  • Ivana Bajcer, asist. mag. art., naslovna asistentica grafike na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci
  • Dajana Radoš, asist. mag. art., asistentica grafike na Akademiji primijenjenih umjetnosti u Rijeci
  • Sunčana Simichen, mag. art., nastavnica grafike u Srednjoj školi Duga Resa, Duga Resa

Nagrađeni i pohvaljeni autori

• Nagrada – Giovanni Merenda – Italy
  • Pohvala – Ivana Ivaničić (knjiga umjetnika) – Hrvatska, APURI
  • Pohvala – Dominik Višnjić (knjiga umjetnika) – Hrvatska, APURI
  • Pohvala – Sara Manninen (knjiga umjetnika) – Finska

Mladi umjetnici

• Nagrada – Mario Matoković – Hrvatska, Osijek
  • Nagrada – Agnieszka Lech Binczycka – Poljska
  • Pohvala – Ioannis Anastasiou (umjetnička grafika) – Grčka
  • Pohvala – Helena Tahir (umjetnička grafika) – Slovenija
  • Pohvala – Lucija Mihić (knjiga umjetnika) – Hrvatska
  • Pohvala – Olesya Dzhurayeva (umjetnička grafika) – Ukraina
  • Pohvala – Teodora Micić (umjetnička grafika) – Srbija
  • Pohvala – Vinicius Libardoni (umjetnička grafika) – Poljska

U sklopu izložbe bit će organizirane dodatne promotivne aktivnosti i edukativni programi, radionica grafike i ručnog uvezivanja knjiga umjetnika. Natječaj i izložba pokrenuti su inicijativom triju mladih grafičarki, Ivane Bajcer, Dajane Radoš i Sunčane Simichen, u organizaciji Akademije primijenjenih umjetnosti, u suradnji s Galerijom Kortil i uz novčanu potporu Sveučilišta u Rijeci, iz projekta za mlade umjetnike i znanstvenike, te Odjela za kulturu Grada Rijeke.

Projekt je sufinanciran iz fonda “Uniri projekti za mlade umjetnike i istraživače”. Voditeljica: Dajana Radoš, asistentica.