Aleksandra Janik (1)

U okviru ciklusa jesenskih programskih aktivnosti "Meet the Master" EU projekta "Wom@rts," Akademija primijenjenih umjetnosti u Rijeci ugostila je Aleksandru Janik, umjetnicu specijaliziranu za grafiku i fotografiju. Janik koristi intuitivan, introspektivan pristup u svojim radovima, istražujući prolaznost vremena i preklapanje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti. Njezine slike i grafike evociraju sjećanja i stvaraju verzije stvarnosti koje nadilaze linearno poimanje vremena.

Janik u svom radu kombinira elemente privatnog života, emocija, sjećanja i svakodnevnih situacija, kao što su ljubav, rastanak, patnja i putovanja, stvarajući duboke umjetničke iskaze. Njezin rad često podsjeća na metode Sophie Calle, koja istražuje intimne i privatne aspekte života.

Aleksandra Janik stekla je titulu magistra na Akademiji likovnih umjetnosti u Wroclawu 1996. godine, specijalizirajući se za grafiku i fotografiju. Od 2010. godine radi kao izvanredna profesorica na Fakultetu za grafiku i medijske umjetnosti "Eugeniusz Geppert Academy of Art and Design" u Wroclawu. Janik je dobitnica brojnih nagrada, uključujući Opoleinski Arte Laureato Distinction for artists and culture animators, prvu nagradu na Contrasts Photography Exhibition u New Yorku, i priznanja na međunarodnim bijenalima i trijenalima.

Izložba "Za sve postoji razlog" pruža uvid u jedinstven umjetnički svijet Aleksandre Janik, gdje se intuicija i empirijska istraživanja isprepliću kako bi stvorili djela koja su istovremeno osobna i univerzalna.